Zamieszkaj jak bohater Netflixa – nowoczesne lofty również w Polsce


Zamieszkaj jak bohater Netflixa – nowoczesne lofty również w Polsce
2021-01-04
Są surowe a jednocześnie pełne elegancji. Najpierw zdobyły amerykański rynek nieruchomości, a niedługo potem tamtejszą kinematografię. Obecnie trend ten rozwija się również w Polsce.

Lofty są przestrzeniami pełnymi pozornych sprzeczności. Wnętrza te uchodzą za bardzo nowoczesne, a przecież mieszczą się w starych, postindustrialnych budynkach. Są surowe a jednocześnie pełne elegancji. Najpierw zdobyły amerykański rynek nieruchomości, a niedługo potem tamtejszą kinematografię, przez co na stałe zakorzeniły się w światowej popkulturze. Z biegiem czasu światowy trend trafił również do Polski.

Przeczytaj również:

W Europie zachodniej i w USA trend ten pojawił się kilkadziesiąt lat temu, gdy nieefektywne ekonomicznie budynki przemysłowe znajdujące się w ciekawych lokalizacjach zaczęto przebudowywać na apartamenty i biura. Lofty, jako przestrzenie adaptowane z innej funkcji są wysokie, często z możliwością wprowadzenia dużych przeszkleń. Ponadto mają unikalny charakter, detal czy możliwe do uwypuklenia materiały budowlane. Te cechy nadają wnętrzom loftowym oryginalności i odróżniają je od standardowej rynkowej oferty.

Pojęcie "loft" pojawiło się w słowniku architektów wraz z dynamicznie zmieniającymi się miastami, wypychającymi przemysł poza centrum - mówi Marek Frania, architekt z pracowni Arch-Deco. Pozostałe po nich zabudowania, niejednokrotnie w atrakcyjnych lokalizacjach, były adaptowane na funkcję mieszkaniową, usługową czy rekreacyjną. Porzucona przestrzeń okazała się szalenie modną i ponownie wykorzystywaną tkanką w wielu miastach. Surowy styl wnętrz w budynkach przemysłowych w połączeniu z nowym wyposażeniem oraz dekoracją stał się bardzo pożądanym „produktem”. Do projektowania w takich przestrzeniach zawsze przystępujemy z poczuciem wyzwania i nieskrywaną przyjemnością- dodaje.

Rosnące zainteresowanie nieruchomościami klasy premium, które można było zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, sprawiło że producenci filmów i seriali coraz częściej decydowali się na wybór loftowych wnętrz do prezentacji losów swoich bohaterów.

Zamieszkaj jak bohater Netflixa

Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów jest mieszkanie Matta Murdocka, głównego bohatera netflixowego serialu „Daredevil”. Matt wiedzie podwójne życie – w ciągu dnia jest całkowicie pochłonięty karierą prawnika, nocami zakłada natomiast maskę superbohatera, ścigając typów spod ciemnej gwiazdy, których pełno na ulicach Hell’s Kitchen. Mieszkanie Matta cechuje przede wszystkim surowość. Na niemal wszystkich ścianach widać ściany z odsłoniętej cegły, znajdziemy tu także potężne drewniane stropy, surowe w formie kaloryfery i ogromne industrialne okna. Przesuwne drzwi w głębi salonu prowadzą natomiast do sypialni, która cechuje się minimalizmem wystroju.

Inny charakterystyczny loft znajdziemy w równie popularnej produkcji Netflixa – serialu „House of cards”. Mowa oczywiście o mieszkaniu Adama Galloway’a – fotografa i bliskiego przyjaciela rodziny Underwoodów. Już pierwszy rzut oka pozwala zauważyć dwie rzeczy – otwartą przestrzeń i minimalizm wystroju. Loft Adama ma jednak zdecydowanie mniej surowy charakter, niż mieszkania Matta Murdocka. Jednak również tutaj znajdziemy ogromne okna, które rzucają światło na drewnianą, mocno sfatygowaną podłogę i odsłonięte instalacje. Z całością kontrastuje nowoczesne łóżko znajdujące się w centrum mieszkania.

Potencjał drzemiący w postindustrialnych wnętrzach i silne zakorzenienie w popkulturze sprawiły, że trend ten dotarł również do Polski. Rozwój polskich loftów nierzadko powiązany jest z procesami rewitalizacyjnymi, których celem jest adaptacja poprzemysłowych obiektów do aktualnych potrzeb społecznych. W ten sposób przestrzenie mieszczące się w dawnych fabrykach przeobraziły się w architektoniczny symbol prestiżu.

Aktualnie, apartamenty zlokalizowane na najwyższych piętrach prestiżowych inwestycji posiadają większość cech użytkowych oryginalnych loftów, dzięki czemu są bardzo chłonnymi obiektami dla oryginalnych i awangardowych projektów wnętrz. Klienci szukający takich rozwiązań muszą się jednak liczyć z kosztami związanymi z zakupem, wykończeniem czy eksploatacją, ale w zamian otrzymują miejsca reprezentatywne, często elastyczne funkcjonalnie oraz z pewnością utrzymujące swoją wysoką wartość jeszcze przez długie lata.

Loftowe Młode Miasto w Gdańsku

Wiele przykładów realizacji tego trendu zaobserwować możemy w Trójmieście. Przykładem może być chociażby gdańska szkoła tańca So!Salsa, której siedziba mieści się przy ulicy Elektryków, będącej jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Młodego Miasta. Szkoła znajduje się w jednej z historycznych hal Stoczni Gdańskiej – miejscu o unikalnym klimacie i inspirującej atmosferze. Wnętrze wymagało jednak pewnej adaptacji, wynikającej z tanecznego przeznaczenia tej przestrzeni. Wykonano ją jednak tak, aby miejsce to nie straciło swojej historycznego charakteru.

Na terenie Młodego Miasto możemy zaobserwować dużo więcej przykładów rewitalizacji i wykorzystania loftów. Widać wyraźnie, że inwestorzy postanowili uszanować przeszłość tej dzielnicy. W efekcie powstają tu obecnie liczne obiekty, które pomimo nowoczesnego designu i biurowo-usługowego przeznaczenia, będą nawiązywać do historii tych terenów. Przykładem może być inwestycja Chlebova, realizowana przez NDI Development. Będzie to nowoczesny apartamentowiec powstający w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się Germania Brotfabrik – pierwsza przemysłowa fabryka chleba.

Nie tylko praca i dom

Loftowy trend na polskim rynku dosięgnął nie tylko przestrzeni mieszkalnych i biurowych. Wnętrza nasycone dobrym designem coraz częściej znajdujemy również w nowoczesnych obiektach komercyjnych.

Komercyjne wnętrza loftowe, jak np. hotele, czerpią wzorce z krajów skandynawskich i z Francjimówi Daniel Ochońko, prezes zarządu spółki Trust Us. To głównie w tych krajach doceniono potencjał wnętrz o charakterze przemysłowym, adaptując je na obiekty hotelowe. Trend ten polega jednak nie tylko na wspomnianej adaptacji, ale również na tworzeniu od podstaw wnętrz nawiązujących do stylu loftowego w nowoczesnych budynkach. Na polskim rynku hotelowym tendencja ta pojawiła się zaledwie kilka lat temu, wprowadzając swoisty nieład artystyczny w strefach ogólnodostępnych. Projektanci współpracujący z uznanymi sieciami hotelowymi wciąż uważają, że to charakterystyczne połączenie metalu, drewna, mosiądzu, obłogu szczotkowanego i skóry jest wręcz ponadczasowe – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że polska architektura wnętrz coraz częściej będzie sięgać po amerykańskie loftowe pierwowzory, modyfikując je adekwatnie do wykończeniowych możliwości konkretnego miejsca lub indywidualnych preferencji klientów. To charakterystyczne połączenie historii, nowoczesności i prestiżu skierowane jest przede wszystkim do wymagających nabywców, dla których liczy przede wszystkim charakter danego miejsca.Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl