Żaluzje fasadowe w nowoczesnym budownictwie


Żaluzje fasadowe w nowoczesnym budownictwie
2016-01-26
Współczesne domy są jasne i przestronne dzięki szerokim przeszkleniom, jednak decydując się na wielkogabarytowe okna należy zadbać również o skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Zalety żaluzji zewnętrznych przedstawiają architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Przemysław Walczak, ekspert z firmy BeClever.

Jasna energia

Przeczytaj również:

Domy nowoczesne i energooszczędne korzystają z energii słonecznej, dlatego istotne jest ich właściwe usytuowanie na działce względem stron świata, z uwzględnieniem różnic nasłonecznienia. Duże przeszklenia od strony południowej pomagają utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym, ale mogą stanowić problem latem, gdy do domu przedostaje się zbyt duża ilość promieni słonecznych. Dlatego należy pamiętać, aby szczególnie pomieszczenia zaplanowane od południowej i zachodniej strony uchronić przed nadmiernym przegrzaniem. Okna przepuszczają do 80% promieni słonecznych, doprowadzając latem do nadmiernego nasłonecznienia wnętrz. Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych można w łatwy sposób ograniczyć ten niepożądany efekt. W przeciwieństwie do osłon wewnętrznych, osłony zewnętrzne odbijają promienie słoneczne już przed szybą, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń - tłumaczy Przemysław Walczak, ekspert z firmy BeClever.

Innowacyjny system

Żaluzje fasadowe, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych rolet, w połączeniu z wysokiej jakości oknami energooszczędnymi mogą stać się doskonałą barierą termiczną oraz akustyczną. Ważne jest również, aby wysoka jakość osłon szła w parze z jakością okien. W okresie letnim można odczuć korzyści z zastosowania żaluzji zewnętrznych w postaci zaciemnienia i przyjemnego chłodu w pomieszczeniach, zaś zimą opuszczone osłony w porze wieczornej i nocnej tworzą dodatkową „poduszkę powietrzną" pomiędzy oknem a żaluzją, zmniejszając straty energii i obniżając koszty ogrzewania budynku - wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc. Jeżeli sterowanie żaluzją będzie odbywać się przez napęd elektryczny, można go dodatkowo zintegrować z zegarem sterującym lub czujnikami pogodowymi (opuszczanie w momencie pojawiania się promieni słonecznych lub deszczu). Dodatkową zaletą, wpływającą na komfort użytkowania, jest możliwość sterowania żaluzją na odległość za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych.


Zalety i korzyści

Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych można kontrolować natężenie światła słonecznego według indywidualnych potrzeb użytkownika. Poprzez swobodną regulację kąta nachylenia lamele żaluzji „łamią" promienie słoneczne i umożliwiają odpowiedni stopień zaciemnienia oraz stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, mogące nadać przeszkleniom współczesny i ponadczasowy charakter. Dzięki temu, że osłona zgrabnie wkomponowuje się w bryłę, a skrzynka może być całkowicie zabudowana oraz niewidoczna od zewnątrz i wewnątrz, całość formy prezentuje się estetycznie i modnie - wyjaśnia ekspert z firmy BeClever. Zaletą jest też szeroka gama kolorystyczna żaluzji. Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim, przydatna może być moskitiera rolowana, którą da się zamontować pomiędzy oknem a lamelami żaluzji. Podczas ciepłych dni zasunięcie moskitiery zapewnia doskonałą ochronę przed insektami, przy jednoczesnym dostępie świeżego powietrza przez uchylone lamele żaluzji oraz okna - dodaje ekspert Przemysław Walczak. Nowoczesne osłony okienne wpływają również na skuteczne zmniejszenie natężenia hałasu, a także zabezpieczają otwory okienne przed zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewniają zachowanie prywatności oraz znacząco poprawiają poczucie bezpieczeństwa domowników.


Trend przyszłości

Żaluzje zewnętrzne są produktem, który idealnie wpisuje się w aktualne trendy w architekturze. Można je dopasować do elewacji różnego typu oraz do każdego stylu architektonicznego. Harmonijnie dobrane do bryły stworzą ciekawe wykończenie budynku, nadadzą mu niepowtarzalny klimat oraz podniosą komfort życia domowników - podsumowuje architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.



Nadesłał:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
http://www.archipelag.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl