Tubądzin Airflow System w katowickiej Fabryce Porcelany


Tubądzin Airflow System w katowickiej Fabryce Porcelany
2018-06-07
5 czerwca Fabryka Porcelany w Katowicach stała się jednym z najbardziej kreatywnych miejsc w Polsce. Odbyło się w niej spotkanie z cyklu Tubądzin Design Days, których organizatorem jest Grupa Tubądzin.

Nadrzędną misją tych wydarzeń jest zbudowanie długofalowych relacji między architektami, projektantami i producentami materiałów wykończeniowych oraz wypracowanie wspólnych wizji, wskazujących kierunki w aranżowaniu przestrzeni. W trakcie wieczoru pokazano nowości produktowe oraz zaprezentowano sposoby montowania wielkoformatowych płyt na elewacjach dzięki systemowi Tubądzin Airflow System.

Przeczytaj również:

Tegoroczne Tubądzin Design Days odbywają się pod hasłem „ARCHITEXTURA - przestrzeń rzuca wyzwanie". W Katowicach byliśmy świadkami niezwykłych debat poświęconych redefiniowaniu podejść do tworzenia lub zmieniania przestrzeni miejskich, m.in. za pomocą gresów zamontowanych na elewacjach budynków. To najnowszy trend w zakresie designu, o którym opowiadał Krzysztof Kulig, Product Manager Ceramiki Tubądzin. Przedstawił on zgromadzonym architektom i projektantom system Tubądzin Airflow System. To zbiór rozwiązań technicznych umożliwiający montaż płyt gresowych na elewacjach tradycyjnych oraz wentylowanych. Elewacja wentylowana wykończona ceramiką idealnie spełnia funkcję termoizolacji obiektu, umożliwia wentylację murów oraz gwarantuje izolację akustyczną. Płyty mogą być montowane za pośrednictwem wielu dostępnych na rynku systemów montażowych. Za pomocą widocznego montażu mechanicznego z zewnętrznymi blaszkami, niewidocznego montażu, montażem do ramki lub klejeniem do stelażu. System podkonstrukcji TAS pozwala na połączenie paneli BIPV i okładzin gresowych w jednej płaszczyźnie, zarówno jako element elewacji, jak i dachu. Wielkoformatowe płyty mogą być także klejone bezpośrednio do docieplenia - mówił Kulig.

Gościem specjalnym katowickiego spotkania była Marta Siembab - pierwsza w Polsce senselierka i propagatorka kluczowej roli zapachu w odbieraniu wnętrz. Jej wykład wzbudził ogromne zainteresowanie zgromadzonych gości. Zmysł węchu to najbardziej pierwotny zmysł, który wywołuje określone emocje. Może zarówno pobudzić nas do działania, jak zapach bergamotki, który rozpylany jest m.in. w strefach pracy (open space) w japońskich biurach, jak i wywołać wrażenie czystości i działać niczym antydepresant w przypadku olejków z owoców cytrusowych, które rozpylane były w ramach eksperymentu w zakładzie karnym w Holandii. Jego wynikiem był obniżony poziom agresji wśród osadzonych - mówiła senselierka. Uczestnicy spotkania mogli wzięli udział w ciekawych doświadczeniach sensorycznych przygotowanych przez Martę. Zaprezentowała ona różne rodzaje zapachów, z którymi, jak się okazało wszystkie osoby miały podobne skojarzenia. Dowodziła także, że za pomocą odpowiednio dobranych aromatów można uzyskać chociażby efekt czystości lub naturalności, wprowadzając np. do przestrzeni urządzonej w stylu industrialnym aromaty żywicy lub drewna, które stosują m.in. Skandynawowie. We Francji za synonim czystości uważany jest zapach lawendy, a w Ameryce świeżo wykąpane niemowlę, którego skóra posypana jest pudrem - dodała Siembab.

Tubądzin Design Days 2018 odbywa się w ośmiu miastach w Polsce, a każde ze spotkań gości w wyjątkowym, mającym swoją duszę, miejscu. Pierwsze z nich miało miejsce 8 maja w Collegium Chemicum w Poznaniu. Towarzyszył mu spektakularny mapping elewacji budynku, na której przedstawione zostatały najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni miejskiej. Film z tego wydarzenia wyświetlany jest na pozostałych spotkaniach. W Katowicach wyłoniono także zwycięzcę konkursu na najlepszy projekt elewacji. Nagrodę stanowił wyjazd na wrześniowe Targi Cersaie w Bolonii.

Ostatnie dwa spotkania w ramach TDD 2018 odbędą się w Łodzi w Akademii Sztuk Pięknych (07.06) oraz Warszawie na Torze Służewiec (12.06). Dodatkowe informacje na stronie www.tubadzin.pl/tdd 



Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl