Szkło dobre na upały


Szkło dobre na upały
2014-08-12
Letnie upały bywają dokuczliwe, szczególnie gdy większą część gorącego dnia spędzamy w przegrzanych lub zbyt intensywnie klimatyzowanych budynkach. Aby przetrwać gorące lato w miejskiej architekturze, warto postawić na odpowiedni typ szkła w oknach i fasadach budynków.

Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy podczas gorących letnich dni jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 27°C) w mieszkaniu lub biurze szybko męczy, obniża zdolność koncentracji i wydłuża czas reakcji. Właściwy bilans termiczny to istotny aspekt budownictwa energooszczędnego, uwzględniany już na etapie projektowania budynku. Oprócz lokalizacji i usytuowania względem stron świata i sąsiedniej zabudowy a także wielkości i kształtu bryły budynku, istotny wpływ na zyski cieplne ma ilość i sposób rozmieszczenia przeszkleń oraz zastosowane w nich szkło. Odpowiedni dobór szkła o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej (np. wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool) i innych „okołoszklanych” rozwiązań (np. zintegrowanych żaluzji międzyszybowych) pozwala zmniejszyć zużycie energii i wydatki na chłodzenie pomieszczeń w upalne letnie miesiące.

Przeczytaj również:

Recepta na upał – szkło przeciwsłoneczne

Szkło to materiał budowlany szeroko wykorzystywany we współczesnej architekturze. W krajobrazie miast dominują dziś budynki z przeszklonymi fasadami i wielkoformatowymi przeszkleniami. W okresie upałów przechodzą one trudny test użyteczności i funkcjonalności. Duża ilość przeszkleń, zwłaszcza od nasłonecznionej strony (południowej, południowo-wschodniej, południowo-zachodniej) może oznaczać duże zyski cieplne, co powoduje szybkie i intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Aby temu zapobiec już na etapie projektowania budynku należy wybrać odpowiedni rodzaj szkła. „Asortyment produktów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroki – od szkła barwionego w masie, przez szkło refleksyjne pokryte powłoką odbijającą promienie słoneczne, po najefektywniejsze produkty łączące właściwości przeciwsłoneczne i niskoemisyjne” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska, która jest producentem szkła architektonicznego. Przykładem takiego efektywnego produktu jest szkło Pilkington Suncool™, które charakteryzuje się wysoką selektywnością, czyli korzystnym stosunkiem przepuszczalności światła do całkowitej przepuszczalności energii słonecznej. Wysoka przepuszczalność światła i niska przepuszczalność energii słonecznej gwarantuje dobrze doświetlone wnętrza o optymalnej temperaturze. „Powłoka Pilkington Suncool™ ma również właściwości niskoemisyjne, czyli odbija promieniowanie długofalowe generowane przez systemy grzewcze, oświetlenie i użytkowników budynku z powrotem do wnętrza. To z kolei zapewnia doskonałą izolację cieplną w okresie zimowym” – tłumaczy Szymon Piróg. Dla jeszcze lepszego doświetlenia wnętrz światłem dziennym powłoka Pilkington Suncool™ może być nanoszona na substracie ze szkła superbezbarwnego Pilkington Optiwhite™. A tam gdzie szkło przeciwsłoneczne jest trudno dostępne i jego utrzymanie w czystości jest problematyczne powłokę przeciwsłoneczną Pilkington Suncool™ łączy się w jednym produkcie z powłoką samoczyszczącą Pilkington Activ™. W ten sposób powstaje obustronnie powlekane szkło Pilkington Activ Suncool™.

Okna na upały – ważne parametry

Projektując dużą ilość przeszkleń umieszczonych od nasłonecznionej strony, na wyższych kondygnacjach lub w oknach dachowych, należy wziąć pod uwagę podawany przez producentów parametr g. To współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia, informujący czy w okresie letnim pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać. Według aktualnych przepisów, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35. Aby zapobiec przegrzewaniu się wnętrz i spełnić określone przepisami wymagania, należy wybierać dostępne na rynku produkty szklane o niskiej wartości g. Można też połączyć szyby o przepuszczalności energii słonecznej wyższej niż 0,35 z innymi rozwiązaniami chroniącymi przed słońcem, takimi jak żaluzje, rolety, markizy czy łamacze światła.

Zintegrowane żaluzje dla ochrony przed słońcem

Zacienienie okien to inny sposób na zminimalizowanie przegrzewania się pomieszczeń. Do wyboru mamy tu kilka możliwości – od osłon naturalnych (np. drzewa) i rozwiązań projektowych (takich jak szerokie okapy dachu), przez akcesoria zewnętrzne, po żaluzje i rolety wewnętrzne. Markizy i rolety zewnętrzne redukują ilość ciepła słonecznego, odbijając promienie słoneczne na zewnątrz i chroniąc pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeszcze zanim przedostanie się ono do środka. Z kolei żaluzje i rolety wewnętrzne pochłaniają promieniowanie, które już wniknęło do wnętrza. „Jednym z najnowszych rozwiązań, cieszących się dużym zainteresowaniem projektantów, są szyby zespolone Pilkington Insulight ze zintegrowanymi żaluzjami ScreenLine®” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington. „Wbudowane żaluzje weneckie, plisowane lub rolowane, w oknach lub w wewnętrznych przeszklonych ściankach działowych dają możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej. Istotną zaletą tego typu zintegrowanych żaluzji umieszczonych wewnątrz szyby zespolonej jest również fakt, że nie wymagają one żadnych zabiegów konserwacyjnych i pozostają estetycznym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem na wiele lat”.

Optymalna temperatura wnętrz standardem „zielonej” architektury

W obiektach komercyjnych, takich jak przeszklone biurowce czy centra handlowe, dostęp światła dziennego i odpowiednia temperatura pomieszczeń są jednym z głównych czynników wpływających na wydajność pracy i dobre samopoczucie pracowników. Jednocześnie zużycie energii na intensywne klimatyzowanie dużych powierzchni w letnich miesiącach niejednokrotnie przekracza wydatek energetyczny potrzebny na ogrzanie tych samych wnętrz zimą.

Efektywność energetyczną budynków można zwiększyć m.in. dzięki odpowiednio dobranym przeszkleniom, czyli zastosowaniu szkła o właściwościach przeciwsłonecznych i niskoemisyjnych. Dzięki temu wnętrza budynków będą doświetlone światłem dziennym a ich użytkownicy będą cieszyć się optymalną temperaturą. Wysoka jakość środowiska wewnętrznego i energooszczędność obiektów to jedne z najważniejszych aspektów branych pod uwagę w procesie certyfikacji budynków przyjaznych użytkownikom i środowisku, takich jak LEED czy BREAM.



Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl