Spójna wizja bezpiecznej architektury – Campus Vodafone


Spójna wizja bezpiecznej architektury – Campus Vodafone
2014-07-16
Z funkcjonalnego punktu widzenia nowa siedziba grupy Vodafone w Düsseldorfie to samowystarczalny kompleks. Przestrzenna organizacja, design fasad oraz różnorodne funkcje budynków wchodzących w jego skład odzwierciedlają otwartość i innowacyjność.

Nad kompleksem biurowym Vodafone dominuje owalny, 19-piętrowy wieżowiec, który dla odwiedzających Düsseldorf stanowi punkt orientacyjny, widoczny na wiele kilometrów poza miastem. Wraz z przyległym, uformowanym w łuk zespołem budynków wyznacza granicę pomiędzy miastem i ruchliwym węzłem autostradowym Heerdter Dreieck. Oryginalny obiekt z wewnętrznym placem i ogrodem stanowią całość zamkniętą tylko pod względem strukturalnym. Otwarty dla wszystkich gości dziedziniec podkreśla transparentny charakter firmy. Tą samą cechę komunikuje przeszklona konstrukcja osłony budynku. Charakterystyczne horyzontalne struktury fasad ze zintegrowaną ochroną przeciwsłoneczną w postaci wielkowymiarowych aluminiowych lameli tworzą stopniowane struktury o jednolitym wyglądzie. Harmonijny design udało się uzyskać również wewnątrz pomieszczeń, pomimo zastosowania specjalnych rozwiązań przeciwpożarowych.

Przeczytaj również:

Element otwartej architektury

Architektura kampusu Vodafone miała przede wszystkim odzwierciedlać otwarty charakter marki. W realizacji tej idei pracowni HPP Architekten pomógł system fasad elementowych Schüco USC 65, który pozwala na stosowanie przeszkleń o bardzo dużych formatach. Do budowy powłoki wieży oraz budynków A, B i C użyto aż 4512 modułów fasadowych z szybami przeciwsłonecznymi o neutralnej barwie, które zostały zamontowane na kondygnacjach znajdujących się powyżej parteru. Funkcje zacieniania realizują wielkowymiarowe łamacze światła z poziomymi lamelami wykonanymi z arkuszy perforowanego metalu, które dodatkowo nadają budynkom charakterystyczny design. W części spandrelowej zamontowano okna uchylne realizujące zadania wentylacji. Instalacje zostały poprowadzone w dyskretny sposób w specjalnych kanałach wewnątrz słupów fasady. Na poziomie parteru, gdzie zostały zlokalizowane funkcje związane z handlem i gastronomią, zastosowano fasadę słupowo-ryglową gwarantującą ochronę antywłamaniową w klasie RC2 i RC3, ochronę akustyczną do 45 dB oraz bardzo dobrą termoizolacyjność Ucw=1,6 W/m2K. Idea transparencji i spójności uwidacznia się nie tylko w zewnętrznej formie budynku, lecz również w architekturze jego wnętrz.

Bezpieczne i transparentne

Na górne piętra wieżowca można się dostać windami zlokalizowanymi w sześciu oddzielnych szybach. Kondygnacje pozwalają na elastyczny układ stref, dzięki czemu mogą być swobodnie dzielone na przestrzenie o otwartym układzie pozwalającym na łatwą komunikację, a poszczególne strefy biurowe są połączone z górnymi piętrami. W budynkach kompleksu Vodafone pracuje na co dzień 5200 pracowników i funkcjonuje żłobek, dlatego obiekt wymagał specjalnych rozwiązań bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wszystkie przejścia na klatki, drzwi awaryjne i drogi ewakuacyjne zostały wyposażone w 600 transparentnych jedno- i dwuskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych z serii Schüco ADS 65.NI SP, Schüco ADS 80 FR 30 oraz Schüco Firestop T90. Wielkowymiarowe, całkowicie przeszklone drzwi przeciwpożarowe typu T 30 i T 90 o odporności ogniowej 30 i 90 minut, z dodatkowymi naświetlami bocznymi i górnymi gwarantują pewną ochronę przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą. Tworzą one oddzielne strefy pożarowe, zapobiegające rozprzestrzenianiu się pożaru na inne części budynku. Transparentny design tych rozwiązań sprawia, że ewentualna akcja ewakuacyjna staje się dużo łatwiejsza dla ratowników. Osoby znajdujące się w oddzielnych strefach mogą widzieć się wzajemnie. Niektóre drzwi zostały ponadto wyposażone w nowy system zamków Schüco EC lock (EK Schloss), które umożliwiają wprowadzenie indywidualnych ustawień i sterowanie centralne. Poszczególne jednostki drzwiowe są połączone elektrycznie. Wszystkie drzwi posiadają Deklarację Środowiskową Produktu, która umożliwia uzyskanie certyfikacji LEED dla budynku. Specjalne przeszklone konstrukcje przeciwpożarowe wewnątrz wieżowca zrealizowano w systemie fasadowym Schüco FW 60+BF.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie:

www.schueco.pl

 

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią. Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej dywizje - metalowa i PVC-U dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 4 800 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2013 roku osiągnęła roczny obrót w wysokości 1,5 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl



Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl