Scale Infinite - włoskie wcielenie nieskończoności


Scale Infinite - włoskie wcielenie nieskończoności
2014-03-10
Już 7 kwietnia AHEC zaprezentuje nową odsłonę surrealistycznej instalacji Endless Stair na targach FuoriSalone w Mediolanie

Endless Stair, intrygująca konstrukcja z połączonych kondygnacji schodów z paneli z tulipanowca amerykańskiego, zostanie zaprezentowana w zupełnie nowej konfiguracji jako Scale Infinite na wystawie „Feeding New Ideas for the City" organizowanej przez legendarny włoski magazyn Interni Magazine na targach FuoriSalone w Mediolanie już 7 kwietnia 2014 r. Instalacja, która jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ze studio architektonicznym dRMM, firmą inżynieryjną Arup oraz firmami Imola Legno i Nüssli, będzie dostępna dla zwiedzających do 18 kwietnia 2014 r.

Przeczytaj również:

Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją dowolnie konfigurować i adaptować do różnych lokalizacji. Podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2013 roku zdobiła plac przed galerią Tate Modern. Teraz wpisze się w nowy kontekst, stojąc przed słynnym renesansowym budynkiem Ca' Granda (dawniej Ospedale Maggiore) w samym centrum Mediolanu.

Włoskie wcielenie Endless Stair będzie składać się z 6 kondygnacji schodów połączonych w zaskakujący sposób, kontrastując z klasyczną formą
Ca' Granda. Studio architektoniczne dRMM po raz kolejny starało się podkreślić nieskończone możliwości odkrywania konstrukcji dzięki różnym połączeniom schodów. Zwiedzający będą także mogli podziwiać budynek Ca' Granda z zupełnie nowej perspektywy, stojąc na wysuniętym punkcie widokowym utworzonym przez jedną z kondygnacji instalacji.

Endless Stair to jednak nie tylko intrygująca instalacja z drewna. Jest to także część projektu mającego na celu popularyzowanie wiedzy na temat wykorzystania drewna w budownictwie oraz korzyści dla środowiska wynikających z zastosowania tego surowca. To w Endless Stair po raz pierwszy zastosowano panele z drewna liściastego klejone warstwowo (cross-laminated timber - CLT), do których wykonania zwykle służyło drewno iglaste. Drewno tulipanowca amerykańskiego pozwoliło na uzyskanie o wiele cieńszych paneli, które charakteryzowały się trzy razy większą wytrzymałością niż panele z drewna iglastego. Dzięki temu każdy panel CLT, składający się z 3 warstw, miał jedynie 60 mm grubości. Za swój wkład w przyszłość budownictwa drewnianego Endless Stair otrzymała w 2013 roku prestiżową nagrodę Timber in Construction Award.

„Dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać światu, że wytrzymałe i bardzo atrakcyjne wizualnie drewno liściaste otwiera nowe możliwości dla budownictwa. Jesteśmy dumni z tego, że konstrukcja Endless Stair uświetni targi FuoriSalone w Mediolanie i mamy nadzieję, że będzie tematem wielu inspirujących rozmów o przyszłości projektowania" - powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. 

***

Instalacja Endless Stair (wł. Scale Infinite) będzie dostępna dla zwiedzających od 7 do 18 kwietnia 2014 roku przy Università degli Studi di Milano - Ca' Granda ex Ospedale Maggiore, via Festa del Perdono 7.


Godziny otwarcia:

7 kwietnia - 13 kwietnia: 09:00 - 24:00

14 kwietnia - 17 kwietnia: 09:00 - 21:00

18 kwietnia: 09:00 - 18:00


Publikację na temat projektu Endless Stair i jego aspektów technicznych można bezpłatnie zamówić na stronie AHEC: www.americanhardwood.org lub pisząc na adres: europe@americanhardwood.org.


Informacje o AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.americanhardwood.org, gdzie można także bezpłatnie pobrać wszystkie publikacje AHEC.


Informacje o dRMM

dRMM to studio architektoniczne i projektowe założone w 1995 roku przez Alexa de Rijke, Philipa Marsha i Sadie Morgan. W swoim portfolio firma ma wiele projektów, które zyskały aprobatę krytyków i uznanie ekspertów. Należą do nich projekt No. one Centaur Street, zdobywca m.in. nagrody „RIBA London Building of the Year", a także projekt rozbudowy szkoły podstawowej Clapham Manor Primary School, nominowany do nagrody Stirling 2010, odpowiednika Oskarów w świecie architektury.


Informacje o Arup

Arup jest niezależną, multidyscyplinarną firmą zrzeszającą inżynierów, projektantów i technologów, której zakres działalności obejmuje przede wszystkim inżynierię strukturalną. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1946 roku i posiada obecnie 90 biur w 35 krajach, w których zatrudnia ponad 11000 osób. Firma zdobyła rozgłos projektując Operę w Sydney oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Była również odpowiedzialna za wykonanie konstrukcji Timber Wave z amerykańskiego dębu czerwonego na Festiwal Designu w Londynie w 2011 roku.



Nadesłał:

Jarosław Soroczyński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl