Projekty domów


Projekty domów
2011-12-25
Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się ogromną popularnością wśród polskich inwestorów. Jednak, aby rozpocząć realizację marzeń o własnym domu należy wykonać adaptację projektu niezbędną do uzyskania pozwolenia.

Badanie, przeprowadzone przez kilku największych pośrednikowi na rynku nieruchomości ujawniły, że wymarzony dom statystycznego Polaka to dom jednorodzinny, o powierzchni około 200 m2, usytuowany na działce maksymalnie tdziesięcioarowej. Cena takiej inwestycji powinna oscylować w granicach 300-500 tys. złotych. Niestety, niewiele jest takich propozycji na rynku, głownie ze względu na drogie grunty. Trudna sytuacja panuje głownie na terenach podmiejskich, gdzie obowiązują przepisy uniemożliwiające podział dużych obszarów rolnych na małe działki budowlane. Inwestorzy mają więc do wyboru zakup wielkiej działki podmiejskiej, co jest dość kosztowne, lub szukanie miejsca na budowę w bardziej odległej lokalizacji. Jeśli natomiast szczęśliwie przebrną przez poszukiwania działki i sfinalizują jej zakup, pozostaje wybór odpowiedniego projektu, załatwienie formalności i można zacząć budowę wymarzonego domu.

Przeczytaj również:

Gotowe projekty domów -  możliwy zakres zmian w projekcie

Projekt domu zawiera zgodę architekta na przeprowadzenie zmian w zakresie:
- dostosowanie fundamentów do warunków geotechnicznych,
- podpiwniczenie lub rezygnacja z podpiwniczenia
- zmiana technologii wykonania domu

Powyższe zmiany muszą być dokonane z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Projektant adaptujący projekt zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za projekt. Pozostałe zmiany wymagają pisemnej zgody autora. Zgody są wydawane zwykle nieodpłatnie i indywidualnie.

Powyższy wykaz dotyczy każdego projektu domu. Większość z nich ma dodatkowo niestandardowe opcje, dlatego warto zapoznać się z możliwościmi opisanymi przy danym projekcie. Wiecej informacji na projekty domów.

Definicje parametrów

1. Powierzchnia użytkowa

wg normy PN-70/B-02365

Powierzchnia użytkowa: to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, mierzona w świetle ścian na wysokości ponad 1 m ponad poziomem podłogi. W pomieszczeniach ze skosem powierzchnię zalicza się w pełni tam, gdzie wysokość przekracza 2,2 m oraz w połowie tam, gdzie wysokość wynosi od 1,4 do 2,2 m. Ewentualna piwnica jest opisana odrębnie.

wg normy PN-ISO 9836:1997

Powierzchnia użytkowa: to powierzchnia pomieszczeń zaspakajających funkcję zgodną z przeznaczeniem budynku, mierzona w stanie wykończonym na poziomie wszystkich kondygnacji, z uwzględnieniem powierzchni pomieszczeń ze skośną połacią dachu, liczonej od wysokości 1,9 m w górę. Do powierzchni użytkowej nie jest wliczona powierzchni garażu.

2. Powierzchnia zabudowy
Powierzchnia terenu (działki) zajęta przez budynek, zgodnie z normą PN-70/B-02365.

3. Kubatura
Objętość budynku, liczona zgodnie z normą PN-ISO-9836:1997.

4. Minimalna szerokość działki
Minimalna szerokość teoretycznej, prostokątnej działki, na której mógłby stanąć dom, wyliczona na podstawie przepisów prawa budowlanego dla typowego otoczenia. Przed zakupem projektu powinna zostać potwierdzona przez architekta wybranej działki.

5. Wysokość budynku
Odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu terenu przy wejściu do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu.

6. Liczba pokoi
Liczba pomieszczeń o funkcji mieszkalnej (łącznie z salonem, gabinetem itp.).

7. Kąt nachylenia dachu
Kąt nachylenia połaci (w stopniach) zasadniczej części dachu.



Nadesłał:

kraskairena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl