Polskie fasady w budynkach Nowego Jorku


Polskie fasady w budynkach Nowego Jorku
2014-01-29
Nowy Jork przez wielu uważany za centrum świata, od kilku lat zmienia swoje oblicze. W mieście powstaje więcej obiektów zielonych – przyjaznych środowisku, zapewniających miejsca postojowe dla rowerów i wpisujących w tkankę miejską.
Przeczytaj również:
Śmiało można powiedzieć, że wznoszone tam nowe budynki należą do najnowocześniejszych na świecie. Jednak, aby były one w pełni funkcjonalne, wymagają zastosowania nowoczesnych materiałów i rozwiązań. W jednym z nich, hotelu LIC Marriott zostaną zamontowane fasady Aluprof S.A.

Władze miejskie Nowego Jorku we współpracy z duńskim architektem Janem Heglem, który zmodyfikował ulice Kopenhagi, pracują nad nadaniem miastu bardziej przyjaznego charakteru i zachęceniem mieszkańców do poruszania się pieszo lub rowerami. Największe przemiany zauważalne są m.in. na Times Square. Przez lata w zasadzie nie był to plac, a skrzyżowanie ruchliwych ulic. Stopniowo ograniczano przestrzeń dla samochodów, zwężono pasy ruchu, redukowano miejsca parkingowe aż stworzono bezpieczne pasy dla rowerzystów. Plac stał się miejscem spotkań, pojawiły się stoliki i krzesła. Obecnie rewitalizowane są kolejne dzielnice.

Architektura od zawsze miała wpływ na życie mieszkańców. Pozwala ona otworzyć lub zamknąć przestrzeń, w subtelny sposób kieruje zachowaniami ludzi, może również przyczynić się do rozkwitu miasta. Spełnia więc ważne funkcje społeczne. Coraz częściej władze miast decydują się na zmiany, które uczynią miasto, nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym. Analitycy uważają, że hotele są konieczne dla dalszego rozwoju turystyki w Nowym Jorku, Long Island City jest dla nich natomiast idealnym miejscem i szybko zamieni w  strefę hotelowo – turystyczną. Dzielnica Queens zmienia swoje oblicze, ożywieniu gospodarczemu sprzyja powstały tam specjalny obszar Long Island City. Znakomita lokalizacja - bliskość Manhattanu, kilka linii metra, możliwość szybkiego dostania się do miasta taksówką przez Queensboro Bridge wszystko to zachęca deweloperów do inwestycji.

Znajdujące się w Queens niewielkie ceglane budynki, zostaną zastąpione nowoczesnymi, ekologicznymi obiektami. Jednym z nich będzie LIC Marriott, który powstanie przy ulicy 29-07 Queens Plaza North. Projekt został zlecony pracowni architektonicznej Handel Architects, w którym pracuje Michael Arad, twórca World Trade Center Memorial. Biuro ma już na swoim koncie takie projekty jak: park High Line na Manhattanie, Fifth Street Farm – farmy na dachu budynku, hotel Ritz-Carlton w Waszyngtonie, oraz budynek Trump SoHo.  

Nowopowstający Marriott będzie liczył 31 pięter i mierzył 106m, co czyni go najwyższym budynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie. Na niższych kondygnacjach znajdować się będzie 160 pokoi hotelowych, na wyższych natomiast apartamenty mieszkalne. Do skonstruowania jego elewacji wykorzystano system fasady elementowej Aluprof MB-SE80 SG, która charakteryzuje się w pełni strukturalnym, cztero-krawędziowym systemem szklenia SSG. Rola fasady we współczesnym budownictwie, zwłaszcza w przypadku wieżowców, jest nie do przecenienia. Nadaje ona obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Od odpowiednio dobranej fasady zależy również bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo. Oddzielając środowisko zewnętrzne od wewnętrznego, chronią przed wpływem warunków atmosferycznych i zagrożeniami np.: silnym wiatrem, uderzeniami powietrza, opadami, a także różnicą ciśnień i temperatur. W dużym mieście jakim jest Nowy Jork, natężenie hałasu oraz drgania spowodowane ruchem ulicznym i poziemnym, sprawiają ze konieczne jest stosowanie rozwiązań kompensujących ruchy tektoniczne. W celu spełnienia wymagań projektu konstrukcja systemu MB-SE80 SG została zmodyfikowana. Obecnie dopuszcza ona przemieszczanie się segmentów między sobą w układzie pionowym zwiększone do wartości ± 13 mm. Przy wklęsłym fragmencie elewacji konieczna była także adaptacja sposobu połączeń kątowych i zmiana konstrukcji okien odchylnych. Co ważne system nie wymaga wykorzystania rusztowań zewnętrznych, a to znacznie obniża koszty i sprawia, że montaż jest niezależny od warunków atmosferycznych. Czas prac niezbędnych do wykonania na miejscu budowy został skrócony do minimum dzięki całkowitej prefabrykacji elementów fasady w zakładzie produkcyjnym. Gwarantuje to także wysoką jakość finalnego produktu – mówi Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor Sekcji Rozwoju Fasad w Aluprof S.A.

System MB-SE80 SG umożliwia konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie całkowicie gładkiej szklanej elewacji podzielonej jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami o szerokości 22 mm lub 30 mm. Konstrukcja przeszła pomyślnie badania w National Certified Testing Laboratories w York i spełnia wszystkie wymagania i normy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Osiągnięto w nich bardzo dobre parametry techniczne. System ten użyty został już do realizacji innego nowojorskiego wieżowca: 325 Lexington Avenue.

Nowatorskie pomysły wymagają zastosowania niestandardowych rozwiązań łączących w sobie piękno, funkcjonalność i doskonałe parametry techniczne. Rozwiązania Aluprof należą do najnowocześniejszych na świecie. Dzięki ścisłej współpracy z architektami nie tylko odpowiadają odpowiednim normom i przepisom, ale mogą być indywidualnie dostosowane do spełnienia konkretnych potrzeb danego projektu. System MB-SE80 SG jest jednym z najnowszych rozwiązań, jakie narodziły się podczas takiej współpracy.








Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 70 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia”, która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.


Aluprof PRESS BOX


Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl