Optymalizacja jakości powietrza w przestrzeniach edukacyjnych - Centrum Edukacyjne Lans


Optymalizacja jakości powietrza w przestrzeniach edukacyjnych - Centrum Edukacyjne Lans
2023-08-30
Centrum Edukacyjne Lans, będące symbolem nowatorskiego podejścia do przestrzeni edukacyjnych, stało się źródłem inspiracji dla projektantów i architektów dążących do stworzenia optymalnych warunków nauki i zdrowia uczniów.
Przeczytaj również:
Firma VELUX Commercial, światowy lider w dziedzinie okien dachowych, miała swój udział w realizacji tego niezwykłego projektu. Na etapie koncepcji projektu wykorzystano wizualizer światła dziennego, który pozwolił na dokładne przewidzenie oraz obliczenie poziomu światła dziennego jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Finalnie modułowe świetliki VELUX Commercial znalazły w tym projekcie swoje niezawodne zastosowanie. 


Badania nie pozostawiają wątpliwości - jakość powietrza w pomieszczeniach edukacyjnych ma istotny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów. Dlatego też firma VELUX Commercial skupia się na wspieraniu rozwiązań, które przyczyniają się do stworzenia sprzyjającego środowiska do nauki. Kluczowym wskaźnikiem branym pod uwagę podczas obliczania jakości powietrza jest poziom dwutlenku węgla - jego dopuszczalna w pomieszczeniach ilość to około 1150 ppm, podczas gdy poziomy przekraczające 1600 ppm sygnalizują potrzebę działań poprawiających jakość powietrza. Wyposażenie sal lekcyjnych w mierniki dwutlenku węgla pozwala nauczycielom i uczniom na bieżąco kontrolować jakość powietrza oraz w razie potrzeby podejmować odpowiednie kroki.  

Projektanci i architekci pracujący nad przestrzeniami edukacyjnymi mogą wykorzystać kilka skutecznych strategii, aby zoptymalizować jakość powietrza w salach lekcyjnych. Jednym z kluczowych elementów jest wykorzystanie naturalnego światła oraz wentylacji poprzez zastosowanie dużych okien ze sterownikami. Takie rozwiązanie umożliwia elastyczną wentylację, dostosowaną do zmieniających się warunków. Kombinacja naturalnej wentylacji poprzez świetliki oraz opcji wentylacji mechanicznej zapewnia stałe źródło świeżego powietrza, szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń z ograniczonym dostępem do okien. 

Centrum Edukacyjne Lans, położone u stóp austriackich gór, w miejscowości Lans, mieści żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, akademię muzyczną, bibliotekę i przestrzenie do organizacji imprez. Jedną z idei stworzenia tego miejsca był kontakt z otaczającą przyrodą, dlatego też zastosowano tam okienne fasady i szklane drzwi. W projekcie użyto 75 modułów świetlików VELUX Commercial do dwóch różnych dachów szedowych (znanych także jako dachy pilaste lub zębate) umożliwiając dostęp światła dziennego do wnętrza szkoły, a także zapewniając optymalną wentylację w budynku. Naturalne światło oraz powietrze pozwalają na jeszcze bliższe doświadczenie wszechobecnej przyrody w tej malowniczej okolicy.  


To doskonały przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów, a także nauczycieli. Dzięki mocy innowacji możliwe było stworzenie lepszych warunków do nauki w przestrzeniach edukacyjnych. Nadesłał:

milena.bizon@touchpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl