Moda na wielofunkcyjne meble


Moda na wielofunkcyjne meble
2018-05-09
W nowoczesnych projektach wnętrz stawia się przede wszystkim na meble łączące w sobie więcej niż jedną funkcję, w których można zastosować indywidualne rozwiązania użytkowe i techniczne. Spersonalizowane, wielofunkcyjne meble na wymiar cieszą się rosnącą popularnością.

Jedna duża szafa przesuwna z wbudowaną otwieraną witryną zamiast oddzielnej komody i osobnego, przeszklonego słupka czy garderoba z wydzieloną częścią na dokumenty zamiast szafy ubraniowej i oddzielnej szafki biurowej – takie ergonomiczne, wielofunkcyjne rozwiązania umeblowania coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych przestrzeniach. Dzięki nim można nie tylko zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze lub wykorzystać przestrzeń po sam sufit, lecz również nadać pomieszczeniu bardziej otwarty i uporządkowany charakter. Najlepszym przykładem tego trendu jest szafa ubraniowa na wymiar, która przez długi czas wyposażona była głównie w skrzydła przesuwne. Dziś powraca w wersji z drzwiami uchylnymi, witryną, a nawet jako mebel łączący w sobie wszystkie te rozwiązania. Dzięki temu daje nie tylko więcej możliwości przechowywania, lecz także stanowi efektowną dekorację wnętrza. Możliwość zestawienia dwóch sposobów otwierania w jednym meblu, w zależności od jego przeznaczenia, dają dedykowane, spójne stylistycznie systemy projektowane na wymiar, każdorazowo dopasowywane do indywidualnych potrzeb i  stylizacji mebla.

Przeczytaj również:

Nowoczesna garderoba, czyli drzwi uchylne i przesuwne w jednym

Najnowszym trendem w projektowaniu garderób jest stosowanie różnych kombinacji drzwi uchylnych i przesuwnych. Zabudowa meblowa w takim wydaniu daje bardzo bogate możliwości przechowywania i podnosi komfort korzystania z jej poszczególnych stref. Podział na moduły z drzwiami uchylnymi i przesuwnymi pozwala na ergonomiczne rozplanowanie miejsca i wydzielenie dedykowanych przestrzeni na konkretne ubrania, tkaniny i akcesoria. Na przykład drzwi uchylne pozwalają na szybki dostęp do wybranej części szafy z półkami, w której przechowujemy pościel czy ręczniki. Z kolei drzwi przesuwne lepiej sprawdzą się w części przeznaczonej na ubrania wiszące. Za jednym ruchem ręki uzyskamy łatwy dostęp do całej kolekcji żakietów i marynarek zawieszonych na długim drążku. Warto zaznaczyć też, że kiedyś fronty miały zasłaniać to, co znajduje się w szafie, natomiast dziś niezwykle modnym akcentem w garderobach jest bezbarwne szkło. Garderoba z transparentnymi skrzydłami uchylnymi tworzy rodzaj podświetlanej witryny, w której można elegancko wyeksponować np. bluzki i koszule z delikatnych tkanin czy efektowne suknie balowe lub kolekcję obuwia i torebek. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę praktyczną – przez zamknięte drzwi widzimy zawartość mebla, co jest pomocne zwłaszcza w momentach, gdy musimy szybko przygotować się do wyjścia.

Drzwi uchylne wracają do sypialni

Trend stosowania wielofunkcyjnych mebli można również zobaczyć na przykładzie ewolucji szafy do sypialni, która kiedyś służyła głównie do przechowywania ubrań, a teraz może być szafą bieliźnianą, witryną, biblioteczką i meblem na dokumenty w jednym. Umożliwia to zastosowanie systemów uchylnych, które coraz częściej pojawiają się w szafach alternatywie do skrzydeł przesuwnych. W sięgającym sufitu meblu, podzielonym na wąskie moduły zamykane drzwiami uchylanymi, można zaaranżować osobne strefy na półki, drążki, szuflady czy nawet sprzęt AGD. Szerokie możliwości kreowania estetyki mebla daje system Opal firmy Komandor, który umożliwia wstawianie lekkich szklanych wypełnień o grubości 4 mm. Projektując jeden mebel, łączący w sobie kilka funkcji, można zdecydować się, które moduły zasłonić, a które wyeksponować. Na przykład część, w której jest przechowywana bielizna warto zamknąć drzwiami ze szkła lakierowanego w dowolnym kolorze, zaś moduł regału z ulubionymi książkami wyeksponować, stosując wypełnienie z transparentnego szkła. W ten sposób można uzyskać idealny mebel, zarówno pod względem designu, funkcjonalności, jak i ergonomii.



Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl