Jak zostać mistrzem fotografii mobilnej? Poradnik dla amatorów


Jak zostać mistrzem fotografii mobilnej? Poradnik dla amatorów
2019-08-12
Profesjonalni fotograficy – artyści coraz częściej wybierają dostępny zawsze pod ręką smartfon do tworzenia sesji zdjęciowych, ale też uwieczniania najlepszych momentów swojego dnia.

Dzięki temu na ich profilach społecznościowych możemy podziwiać idealnie skadrowane, najwyższej jakości zdjęcia, często odkrywające piękno oczywistych miejsc i sytuacji. Jak fotografować smartfonem, żeby uchwycone kadry dorównywały estetyką tym tworzonym przez profesjonalistów? Dzięki krótkiemu poradnikowi dowiesz się, jak zrobić idealne zdjęcie, które ma szansę wygrać nawet konkurs fotograficzny InFocus 2019.

Przeczytaj również:

 

Kompozycja

Przypadek jest wrogiem fotografa. Warto więc używać linii pomocniczych dostępnych w aparacie fotograficznym smartfona (dwóch pionowych i dwóch poziomych), co pozwoli nie tylko prawidłowo wykadrować scenę, ale też zaplanować w sposób, który umożliwi ujęcie wszystkich istotnych elementów w odpowiednich miejscach. Profesjonaliści podkreślają również, że warto wyjść ze studia czy domu i przeprowadzić sesję na świeżym powietrzu. Krajobraz miasta czy nawet pobliski park to miejsca, w których warto szukać inspiracji. Eksploracja otoczenia to jeden z istotniejszych elementów udanej sesji fotograficznej, której wynikiem będą zachwycające zdjęcia.

 

Światło                                                                                    

Profesjonalny sprzęt oświetleniowy nie zawsze jest w zasięgu ręki, warto więc wykorzystać momenty, gdy światło naturalne pozwala uchwycić najlepsze ujęcia. Według ekspertów, chwile tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca – golden hour – oraz zaraz po jego zajściu blue hour to najlepsze pory dnia na sesję fotograficzną. Te terminy zajmują więc ważne miejsce w słowniku każdego fotografa. Istotne również jest to, że oba wspomniane wyżej momenty trwają krótko. Ważne jest więc, aby dobrze zaplanować sesję i przybyć w ustalone miejsce nieco wcześniej, zanim słońce wejdzie w kluczową fazę.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć robionych „pod słońce”. Coś, co jeszcze kilka lat temu sprawiało, że fotografowie „zgrzytali zębami”, dziś staje się popularnym trendem. Takie warunki wymagają odpowiedniego przygotowania sprzętu. Michał Wesołek – zdobywca Grand Prix konkursu fotograficznego Huawei Next Image 2018 radzi, aby wykorzystać tryb HDR, kiedy obiektyw skierowany jest wprost bądź po części na słońce – na przykład, kiedy można uchwycić promienie wychodzące zza rogu szklanego wieżowca. W tym trybie, aparat zrobi kilka zdjęć o różnej ekspozycji, po czym złoży je w jedno, najlepiej oddające walory fotografowanego miejsca. Takim ujęciem bez obaw można pochwalić się w swoich social mediach.

 

Tło

Pierwszy i drugi plan tworzą relację – mogą ze sobą współgrać lub rywalizować. To od fotografa zależy, czy użyje efektu rozmytego tła, żeby skupić uwagę odbiorcy wyłącznie na pierwszym planie, czy też pokaże w ostrości oba plany. Warto zwrócić uwagę na efekt „bokeh” – czyli efekt rozmycia. Wbrew pozorom, aby go osiągnąć wcale nie trzeba posługiwać się ciężkim sprzętem fotograficznym – dziś często wystarczy smartfon. Wykorzystanie tej techniki pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty – zwłaszcza przy sesji portretowej albo w fotografii mody. Efekt „bokeh” sprawi, że na zdjęciu to model będzie skupiał uwagę odbiorcy, a samo zdjęcie nabierze tajemniczości. Oprócz technicznych umiejętności, przy sesji z modelem ważna jest także komunikacja. Fotografowana osoba powinna przed obiektywem czuć się swobodnie i pewnie. Nie każdy potrafi od razu się rozluźnić, dlatego doświadczeni fotografowie podkreślają, że uśmiech i rozmowa często pomagają w pozbyciu się ewentualnej tremy. Dobra atmosfera na planie sesji wzbuza naturalne zachowanie modeli, a dzięki temu możliwe staje się uchwycenie prawdziwych emocji.

 

Sprzęt

Możliwość wyjęcia aparatu z kieszeni w każdej chwili pozwala na uchwycenie ulotnych momentów. Jednak smartfony są też coraz częściej wyposażane w funkcje znane z profesjonalnych aparatów fotograficznych, takich jak ustawienie balansu bieli czy tzw. „trójkąta ekspozycji”, czyli czasu naświetlania, wartości przysłony i czułości matrycy (ISO). Nie ma potrzeby, żeby na wakacje zabierać duży i ciężki aparat. Dzisiaj nawet smartfony oferują funkcje, których potrzeba do robienia bardzo dobrych zdjęć.

 

Fotografia nocna

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii często decydują się na sesje nocne. Warunki panujące w tym czasie pozwalają na uchwycenie elementów krajobrazu w zupełnie inny sposób, niż za dnia. Po zmroku w fotografii mobilnej warto wykorzystać tryb nocny w swoim smartfonie – jego obiektyw często widzi zdecydowanie więcej niż ludzkie oko. W nocnej fotografii sprawdzi się również manualne ustawienie dłuższego czasu naświetlania matrycy, np. kilka sekund, zamiast standardowej 1/8000 sekundy. Migawka w tym trybie jest otwarta dłużej, więc światło również będzie dłużej padać na matrycę. Dzięki temu smugi świateł nocnych i ich refleksy będą wspaniale prezentować się na fotografii, zwłaszcza, jeśli jest to sceneria miejska – pełna neonów i blasków. Poza miastem, tam, gdzie jest naprawdę ciemno w ten sam sposób można fotografować gwieździste niebo lub księżyc.

 

Edycja

Mistrzowie fotografii, których zdjęcia można podziwiać w mediach społecznościowych, korzystają zarówno z filtrów platform, jak i programów oraz aplikacji przeznaczonych do zaawansowanej obróbki zdjęć. Odpowiednie wykorzystanie możliwości aparatu fotograficznego w smartfonie, pozwala jednak zaoszczędzić dużo czasu na etapie edycji. Marcin Tyszka, fotograf mody podkreśla, że dobrze wykonane zdjęcie, nie wymaga zaawansowanej obróbki graficznej i „broni się samo”. Przy dobrych zdjęciach, lekka zmiana kontrastu w zupełności wystarcza, a eksperymenty z czasem naświetlania mogą dać ciekawsze efekty, niż nakładnanie kolejnych filtrów.

 

Huawei InFocus Awards 2019

Dobrą okazją do wykorzystania opisanych porad jest organizowany przez Huawei konkurs fotograficzny – InFocus Awards 2019. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zrobienie zdjęcia dowolnym smartfonem marki Huawei. Wyboru dokona jury złożone z profesjonalnych fotografów, wśród których zasiądzie m.in. Marcin Tyszka. Termin zgłaszania prac minął 11 sierpnia, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku września. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Laureat Grand Prix otrzyma 10 tys. euro oraz MateBooka 13 i smartwatcha Huawei Watch GT. Nagrodzeni zostaną również laureaci w każdej z sześciu kategorii oraz najlepsze zdjęcie wyróżnione przez internautów.Nadesłał:

Mateusz Rogowski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl