Jak chronić wnętrza przed owadami?


Jak chronić wnętrza przed owadami?
2024-06-25
Lato to czas, kiedy naszymi niechcianymi towarzyszami stają się różnego rodzaju owady. Muszki, chrabąszcze, komary i inne latające insekty nie tylko irytują, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W okresie letnim, gdy temperatury rosną, otwieramy okna i drzwi, aby wpuścić do naszych domów świeże powietrze. Niestety, jest to również zaproszenie dla owadów. Na początku sezonu pojawiają się muszki owocówki, które krążą wokół nas podczas posiłków, wprowadzając chaos i irytację. Z kolei w czerwcu do akcji wkraczają chrabąszcze, które swoim głośnym bzyczeniem zakłócają wieczorny spokój. Jednocześnie pojawiają się również komary i muchy końskie, które nie tylko gryzą, ale mogą również przenosić różne choroby. Bywa, że dołączają do nich pszczoły, osy, a nawet szerszenie. Ich obecność w domu to nie tylko kwestia komfortu, ale również zdrowia, dlatego warto znać sposoby na skuteczną ochronę przed tymi niechcianymi gośćmi.

Przeczytaj również:

Nie wpuszczaj owadów!

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań chroniących przed owadami, co pozwala na wybranie opcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości.

- Jednym z rozwiązań są moskitiery. Ich dopasowanie oraz zakup warto rozważyć już na etapie montażu okien, aby odpowiednio dobrać osiatkowanie do naszych indywidualnych wymagań – radzi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Warto wspomnieć, że moskitiery nie zaburzają estetyki i designu okien. Umożliwiają dostosowanie koloru do wybranej okleiny na oknach czy drzwiach. Rozwiązania te można zamontować do większości okien i drzwi, z wyjątkiem tych o nietypowych wymiarach oraz kształtach.

Moskitiera ramkowa

Moskitiery ramkowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań do okien elewacyjnych. Montuje się je bezpośrednio w ramie okna – za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Głównymi zaletami tego typu moskitier są niski koszt oraz zachowanie pełnej funkcjonalności okna. Dostępna w ofercie AWILUX moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Warto jednak pamiętać, aby przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Kolejnym rodzajem moskitier przeznaczonych do okien elewacyjnych są te zintegrowane z roletą. Warto wiedzieć, że montaż takiego systemu jest bardziej skomplikowany niż w przypadku moskitier ramkowych, ponieważ musi być zamówiony jako kompletny zestaw.

- Wewnątrz skrzynki rolety znajduje się rolka, na której umieszczona jest moskitiera. Dzięki temu mechanizmowi, porusza się ona płynnie po prowadnicach, co ułatwia czyszczenie bez konieczności demontażu, nawet zimą – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX. 

Trzy rodzaje moskitier drzwiowych

W zależności od systemu, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje moskitier drzwiowych: otwierane, przesuwne oraz plisowane.

Standardowa moskitiera drzwiowa montowana jest na ramie drzwiowej i otwierana na zewnątrz dzięki zawiasom. Minusem tego rozwiązania może być trudność w montażu przy schowanych ramach lub roletach.

Dla systemów przesuwno-odstawnych idealna jest moskitiera przesuwna IST. Przesuwa się ona po prowadnicach, umożliwiając swobodne przechodzenie między częścią ruchomą a stałą. Ten typ moskitiery jest przystosowany do dużych powierzchni.

Równie popularne są moskitiery plisowane, które znajdują zastosowanie w systemach podnośno-przesuwnych.

- Moskitiery plisowane chowają się w kasetę. W momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Górna prowadnica jest schowana niewielkiej skrzynce, która niemal nie zabiera miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować również do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu – dodaje ekspert AWILUX. 

Jak zadbać o moskitiery?

Aby moskitiera służyła nam przez długi czas, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.

- Na moskitierze zatrzymują się różnego rodzaju zabrudzenia. Można je z łatwością usunąć za pomocą środków czystości oraz detergentów. Warto także uważać na ostre przedmioty, które mogą przeciąć osiatkowanie. Uszkodzona moskitiera, nawet po sklejeniu, nie odzyska w pełni swoich funkcji ochronnych, przepuszczając zarówno owady, jak i część zanieczyszczeń do wnętrza domu – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Letnia walka z owadami nie musi być uciążliwa, jeśli odpowiednio zabezpieczymy nasze wnętrza. Wybór odpowiednich moskitier – czy to ramkowych, zintegrowanych z roletą czy drzwiowych – pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem bez obaw o niechcianych gości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez firmę AWILUX, możemy skutecznie chronić nasze domy przed owadami, zachowując jednocześnie estetykę i funkcjonalność okien oraz drzwi.Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl