Hity i kity w projektowaniu - 5 sposobów jak uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni


Hity i kity w projektowaniu - 5 sposobów jak uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni
2024-02-28
Projektowanie kuchni to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. O pięciu najczęściej występujących problemach aranżacji kuchni i sposobach na ich uniknięcie opowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Trójkąt roboczy - klucz do efektywnego gotowania

Przeczytaj również:

Pierwszym, często pomijanym aspektem przy projektowaniu kuchni jest właściwe ułożenie trójkąta roboczego. Termin ten nie jest abstrakcyjnym pojęciem, lecz kluczowym elementem funkcjonalności każdej kuchni. Odpowiednie ułożenie obszaru roboczego pomiędzy trzema najważniejszymi punktami – lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą – ma ogromne znaczenie dla efektywności procesu przygotowywania posiłków.

- Pierwszym, naturalnym krokiem podczas projektowania jest umieszczenie lodówki w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w pobliżu wejścia do kuchni. Następnie przechodzimy do zlewozmywaka, który powinien być ergonomicznie umiejscowiony, pozwalając na łatwe przenoszenie składników z lodówki, a następnie sprawną i wygodną ich obróbkę. Wreszcie, w trzecim wierzchołku trójkąta, umieszczamy płytę grzewczą – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie logicznego układu trójkąta roboczego. Dzięki temu, każdy kolejny etap przygotowywania posiłku staje się płynny i zorganizowany. W efekcie gotowanie staje się nie tylko przyjemnością, lecz także efektywną czynnością, a gotowane potrawy zyskują na smaku dzięki precyzji i uporządkowaniu w trakcie procesu kulinarnego.

Płyta grzewcza i zlew - odpowiednie umieszczenie dla komfortu użytkowania

Umieszczenie płyty grzewczej przy ścianie lub w bliskim sąsiedztwie wysokich mebli może generować szereg problemów związanych z dostępem i bezpieczeństwem podczas gotowania. Warto unikać sytuacji, w których musimy się „wciskać” w ciasną przestrzeń, co może prowadzić w ostateczności do nieprzyjemnych siniaków czy nawet uszkodzeń ściany.

- Podobne wyzwania niosą ze sobą także niewłaściwie umieszczone zlewy, zwłaszcza te umiejscowione w bliskości ściany czy też boku wysokiego mebla. Zbyt bliskie usytuowanie zlewu we wspomnianej lokalizacji może sprawić trudności w codziennym korzystaniu, utrudniając czynności kuchenne. Aby uniknąć tych problemów, zaleca się zachowanie przynajmniej 30-40 cm odległości od ściany lub innej wysokiej zabudowy, co zapewnia wygodę w korzystaniu ze zlewu oraz płynność w przygotowywaniu potraw – wyjaśnia architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Dbałość o odpowiednie rozmieszczenie sprzętów kuchennych nie tylko wpływa na ergonomię przestrzeni, ale także wprowadza bezpieczeństwo i wygodę do codziennego użytkowania kuchni.

Bateria przy oknie - funkcjonalność i estetyka

Kochamy okna w kuchni. Jednak umieszczając w niedalekim sąsiedztwie baterię, możemy napotkać na problemy z jego otwieraniem. Rozwiązaniem tego problemu są baterie ukrywane-wsuwane bądź łamane, które pozwalają na swobodne otwieranie okna, eliminując potencjalne konflikty między tymi dwoma elementami. Dodatkowo, baterie ukrywane pozwalają na przykrycie zlewu – na przykład płytą szklaną lub drewnianą, tworząc harmonijną przestrzeń, co nie tylko dodaje elegancji, ale również przekłada się na praktyczny zysk w postaci większego blatu roboczego.

- To nietuzinkowe rozwiązanie nie tylko usuwa problem otwierania okna, ale również nadaje kuchni niepowtarzalnego  charakteru. Bateria przy oknie staje się elementem, który nie tylko spełnia swoją funkcję, ale również wkomponowuje się w całość, podkreślając unikalność aranżacji kuchennej. Dzięki temu, korzystanie z kuchni staje się nie tylko praktyczne, lecz także przyjemne, łącząc estetykę ze zdrowym kompromisem między funkcjonalnością a stylem – komentuje Sylwia Gulewicz-Wysocka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Gniazdka - odpowiednie rozmieszczenie dla wygody

Brak wystarczającej liczby gniazdek może skutkować frustracją przy jednoczesnym korzystaniu z różnych sprzętów kuchennych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ich umiejscowienie, aby zminimalizować ewentualne niedogodności. Zanim przystąpimy do instalacji, należy dokładnie przemyśleć, gdzie umieścimy gniazdka, z uwzględnieniem najczęściej używanych urządzeń. Starajmy się lokować je w łatwo dostępnych miejscach, aby korzystanie z miksera, tostera czy ekspresu do kawy było wygodne i efektywne. Warto również rozważyć montaż gniazdek w blacie kuchennym, co zwiększa dostępność prądu bez konieczności przedłużaczy.

- Unikajmy umieszczania gniazdek bezpośrednio za sprzętami, aby nie utrudniać dostępu do ich wyłączenia, pamiętając, że sprzęty w zabudowie kuchennej dochodzą do samej ściany – brak tam miejsca na gniazdka! Pamiętajmy, że staranne zaplanowanie rozmieszczenia gniazdek pozwoli cieszyć się sprawnym korzystaniem z kuchennych gadżetów, bez dodatkowych niedogodności – podpowiada architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Oświetlenie - klucz do udanych posiłków

Oświetlenie to kluczowy element każdej kuchni. Pamiętajmy o dobrze doświetlonych blatach roboczych, zwłaszcza w okolicach płyty grzewczej. Warto zainwestować w lampy sufitowe oraz listwę LEDową przy szafkach wiszących. Dobre oświetlenie sprawi, że praca w kuchni będzie łatwiejsza, a gotowanie bezpieczniejsze.

Projektując kuchnię, zwróćmy uwagę na detale, które wpływają na jej funkcjonalność. Unikajmy błędów, takich jak nieprawidłowe rozmieszczenie sprzętów czy brak wystarczającej ilości gniazdek. Zastosowanie tych prostych zasad sprawi, że nasza kuchnia stanie się nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa. Piękno najlepszych aranżacji kuchennych odkryjemy również w Galerii Wnętrz DOMAR, gdzie w salonach wielu renomowanych procentów znajdziemy wyposażenie najwyższej jakości – m.in. Komandor, Kuchnie Nolte, Kuchnika, Meble Janas, Werk Mebel czy ZAARDE.Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl