Grunt pod budowę


2013-01-25
Każdy budynek, powstający na działce, która wcześniej nie była zajmowana przez żaden obiekt, zanim zostanie postawiony powinien mieć dobrze przygotowany grunt pod budowę. Podobnie pozostałe obiekty – drogi, pasy startowe, lądowiska, hale, itp.

Warto zwrócić uwagę na formę przygotowania, ponieważ czasami brak dobrego gruntu jest przyczyną szybkiego uszkodzenia obiektu.

Przeczytaj również:

Bardzo często drogi lokalne czy autostrady budowane są dzięki wykupieniu od prywatnych właścicieli lub przekazaniu przez podmioty zarządzające ziemi rolnej lub lasów, w celu przygotowania terenu pod budowę. Jednak w dużej mierze są to wybierane tereny, które nie są zbyt wartościowym gruntem, często są to piaski, stąd podczas rozpoczęcia prac potrzebna jest stabilizacja gruntu.

Warto zwrócić uwagę, że jest to stosunkowo łatwa metoda mająca na celu zwiększenie nieśności gruntu, które zapobiegnie przesuwania się podłoża na przykład pod wypływem złych warunków atmosferycznych czy zwiększonemu ruchowi na drodze lub w przypadku pracowania samej konstrukcji. Zabieg ten wykonywany jest przez rozprzestrzenienie na całym gruncie spoiwa, które może być popiołem, wapnem, betonem czy innym.

Po równomiernym rozsianiu spoiwa na plac wkracza recykler, maszyna, która przesuwając się po gruncie na odpowiednią głębokość wbija mieszadła i miesza spoiwo z podłożem co powoduje jego utwardzenie. Cała stabilizacja gruntu kończy się przez wjechanie na plac walców, które mają na celu przede wszystkim zagęszczenie całości w celu jeszcze lepszego efektu stabilizacji. Dzięki tym zabiegom mamy pewność, że obiekt będzie stabilny.

Warto zauważyć, że bez tych zabiegów w trakcie budowy konstruktorzy mogliby spotkać się z problemami wzniesienia obiektu, a tym samym wydłużyć czas budowy i zwiększyć koszty.



Nadesłał:

l.nowak1815

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl