Ekspert DLH radzi - Z czego wykonać blat kuchenny?


Ekspert DLH radzi - Z czego wykonać blat kuchenny?
2017-01-04
Kuchnia to inwestycja na lata, dlatego wybór materiałów wykończeniowych, w tym blatów powinien zostać starannie przemyślany. Ważne, aby były one dopasowane do charakteru wnętrza, a zarazem odporne na intensywne użytkowanie.

Blat kuchenny to powierzchnia, która bez wątpienia narażona jest na wiele czynników, mogących uszkodzić jej strukturę. Zarysowania, wysoka temperatura, kontakt z wodą oraz innymi płynami, ingerencja środków chemicznych oraz duże obciążenia… Dlatego też materiał do wykonania powierzchni roboczej powinien spełniać wszelkie wymogi funkcjonalności i pomimo intensywnej eksploatacji zachowywać nienaganny wygląd. Z jakiego materiału wykonać zatem blat, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

Przeczytaj również:

Kamień, szkło, a może MDF?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których można stworzyć blaty kuchenne. Poszczególne tworzywa różnią się zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości technicznych. Wśród popularnych materiałów znajduje się kamień naturalny. Jest to surowiec szlachetny, nie wolny jednak od wad. Kamień jest porowaty, przez co może być podatny na ingerencję wody, dodatkowo jego znaczna waga często narzuca konieczność wykonania dodatkowych żebrowań w konstrukcji szafek kuchennych.   W modernistycznych, surowych aranżacjach, pojawiają się blaty wykonane ze stali nierdzewnej. Spokojna kolorystyka, jednorodna powierzchnia oraz odporność na wilgoć i zaplamienia, to główne walory tego materiału. Część użytkowników zwraca jednak uwagę na chłodną, nieprzyjemną specyfikę tego surowca, który nieodpowiednio skomponowany z pozostałymi elementami wykończeniowymi, może nadać wnętrzu smutnego, a nawet niegościnnego charakteru. W minimalistycznych stylizacjach efektownie prezentować się mogą powierzchnie robocze stworzone ze szkła - to kuchenna innowacja. Do produkcji blatów wykorzystuje się szkło hartowane, dzięki czemu powierzchnia jest bardzo wytrzymała i nie ulega potłuczeniu. Z kolei w realizacjach niskobudżetowych wciąż wykorzystywane są płyty drewnopodobne, zwane płytami MDF. Swoją popularność zawdzięczają bogactwu wzorów i kolorów wykończeń. Jakościowo jednak daleko im do drewna, materiału, z którego również można wykonywać blaty.

 

Siła tkwi w drewnie!

Drewno to surowiec ponadczasowy, który pomimo rozwoju technologicznego w przemyśle materiałów wykończeniowych, wciąż pozostaje atrakcyjną konkurencją dla innych tworzyw. Blaty wykonane z drewna, doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi przestrzeniami, jak i z tymi bardziej tradycyjnymi, wnosząc do aranżacji naturalne piękno oraz klimatyczne ciepło.

- Obecnie na rynku zauważyć można zwrot ku gatunkom rodzimym. Do łask wraca dąb, buk oraz jesion – i nie bez przyczyny. Gatunki te odznaczają się wysokimi parametrami technicznymi, co stanowi swoistą gwarancję wieloletniego użytkowania. Pozostają przy tym bardzo dekoracyjne, a ich naturalne wybarwienia zyskują coraz większe grono zwolenników, pragnących nadać swoim wnętrzom autentyczny, harmonijny charakter. Dąb to niepokonana klasyka. Bogaty rysunek, charakterystyczny wzór, widoczny szczególnie przy fladrowym ułożeniu słojów oraz ciepła barwa sprawiają, że ten krajowy gatunek jest bardzo często wybierany do produkcji blatów kuchennych. Popularnością nie ustępuje mu buk – o nieco jaśniejszej, delikatniejszej barwie, wpadającej nawet w odcienie jasnej żółci i różu. Jest to drewno gęste i twarde a dzięki odpowiedniemu procesowi parzenia zyskuje również odpowiednią stabilność. Kolejna propozycja to jesion – gatunek, który wyjątkowo prezentuje się w swoim naturalnym odcieniu, ale również w wersji barwionej specjalnymi olejami. Jest on bardzo twardy i wytrzymały, a za sprawą możliwości zmiany koloru, można dopasować go do każdego kuchennego projektu.

Jeśli chodzi o odmiany egzotyczne – tutaj coraz częściej wybierane są powierzchnie bambusowe, w ofercie DLH dostępne w dwóch wariantach: w jasnym, naturalnym odcieniu lub karmelowym, uzyskanym dzięki specjalnej obróbce termicznej. Blaty z tego gatunku różnią się budową od wszystkich pozostałych. Dzięki warstwowemu klejeniu charakteryzują się wysoką stabilnością wymiarową, zaletą jest również równomierny rysunek oraz kolorystyka powierzchni roboczej – wyjaśnia Hubert Plichta, Specjalista ds. produktu firmy DLH.

 

Gatunki europejskie po fascynacji egzotykami, przeżywają swój renesans. Doskonale wpisują się we współczesne, wyważone wnętrza, w których użytkownicy poszukują spokoju, harmonii i wytchnienia dla wszystkich zmysłów. Delikatne, naturalne odcienie blatów, szlachetność i ponadczasowość surowca, klasyfikuje blaty drewniane jako wciąż jedne z najpopularniejszych na rynkach wnętrzarskich, zarówno dla klientów rezydencjalnych, jak i inwestorów obiektów publicznych.

 

www.dlh.pl

O firmie:

DLH Poland Sp. z o.o. to krajowy lider obrotu drewnem egzotycznym o zasięgu międzynarodowym. Firma jest jednym z największych dystrybutorów deski tarasowej i kantówki okiennej, a także drewnianych podłóg, elewacji, blatów oraz fornirów. W ofercie DLH Poland Sp. z o.o. znajdują się także meble ogrodowe, grille Weber oraz płyty mineralno-akrylowe Acren®. Najwyższej jakości surowce, własna sieć sprzedaży, bogate zapasy magazynowe, a także pełen pasji zespół kompetentnych handlowców sprawiają, że produkty dostarczane przez DLH Poland Sp. z o.o. spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów i są rozpoznawalne wśród największych potentatów rynkowych. 



Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl