Ciepło w domu i w sercu. Bezpiecznie, ekologicznie-kominki Kratki.pl


2021-02-05
Nic nie tworzy we wnętrzu tak cudownego, domowego klimatu, jak kominek. Salon pięknie wygląda w blasku żywego ognia, ciepło przyjemnie rozchodzi się po domu, a zapach płonących szczap drewna sprawia, że czujemy się bezpiecznie, wyjątkowo.

Jednocześnie w dobie, gdy odpowiedzialne i proekologiczne postępowanie już dawno nie jest tylko naszym wyborem, a stało się koniecznością, bardziej niż kiedyś zwracamy uwagę, czy nasz kominek spełnia wszystkie normy prawa unijnego
i krajowego oraz czym w nim palimy. Szacunek dla planety jest bowiem dla nas sprawą nadrzędną
i priorytetową. Podobnie jak dla polskiego producenta kominków – firmy Kratki.pl.

Przeczytaj również:

 

Eko design z Polski

Już 1 stycznia 2022 roku zaczną w Polsce obowiązywać przepisy Ekoprojektu (Dyrektywy Parlamentu Europejskiego) dotyczące urządzeń do spalania biomasy, czyli kominków, piecyków, kuchni. Najważniejszymi wymaganiami, które stawia UE producentom urządzeń kominkowych są granice efektywności energetycznej i emisji cząsteczek stałych, gazowych, związków organicznych, tlenków węgla oraz azotu.  Mamy więc mniej niż rok, by przygotować się do wejścia nowych rozporządzeń
w życie.

               

Teraz i na długie lata

By mieć pewność, że kominek spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i ekologii i że będzie nam służył wiele lat, warto kupić go ze sprawdzonego źródła. W bogatej ofercie polskiego producenta Kratki.pl znajdują się urządzenia oznaczone certyfikatem EcoDesign, spełniające warunki Ekoprojektu, wśród nich powietrzne kominki stalowe Lucy, Nadia, Mb i Nb. Urządzenia te to zamknięte wkłady wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza, które umożliwiają ogrzewanie całego domu. Kominki powietrzne firmy Kratki.pl spełniają również surowe normy BImSchV 2, wyznaczające maksymalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. – Międzynarodowe normy, które określają wymagania materiałowe i sprawnościowe już od dawna stosuje się w odniesieniu do kominków opalanych drewnem. Normy te narzucają producentom restrykcyjny sposób budowy i testowania wkładów oraz badania emisji zanieczyszczeń – mówi Grażyna Wojtasik, dyrektor działu projektowego firmy Kratki.pl.

 

Czym najlepiej palić w kominku?

- Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym materiałem do palenia w kominku pozostaje drewno
– twierdzi Cezary Ziółek, dyrektor ds. Marketingu Kratki.pl. Najlepsze jest suche pochodzące z drzew liściastych: dębu, buku, grabu, jesionu, klonu, brzozy i topoli. Drewno jest doskonałym odnawialnym źródłem energii, a podczas spalania emituje do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile ponownie zaabsorbują rosnące drzewa. Paląc w kominku drewnem, możemy mieć pewność, że ogrzewamy tylko siebie, a nie całą planetę!

 

Dla nas i przyszłych pokoleń

Wiele w nas obaw, że paląc drewnem przyczyniamy się do niszczenia obszarów leśnych. Zupełnie niesłusznie. Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów Europy, a pozyskiwanie drewna u nas w kraju odbywa się w sposób kontrolowany, planowo. Kupując drewno na opał, granulat drzewny, pelet i brykiety wspieramy region i lokalne miejsca pracy.

Martwimy się również, że paląc drewnem zanieczyszczamy środowisko. Pokutują w nas opinie, które już dawno nie są adekwatne do aktualnej sytuacji. Kominki sprzed kilkudziesięciu lat (lata 80. i 90) emitowały do atmosfery nawet do 60 gramów pyłów PM na godzinę! Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Współczesne kominki na drewno emitują poniżej 4,5 grama na godzinę, a najlepsze z nich poniżej tej wartości. Takie normy emisji pyłów będą obowiązywały w Polsce od 2022 roku, ale już teraz większość kominków dostępnych w Polsce, a wszystkie w ofercie marki Kratki są przystosowane do użytku po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów Europrojektu. - Dziś, na równi z unikatowym wzornictwem i doskonałą funkcjonalnością, liczy się szacunek wobec środowiska naturalnego – podkreśla Cezary Ziółek, Dyrektor Marketingu Kratki.pl.

 

Oszczędnie i mądrze

Drewno jest najtańszym z paliw do ogrzewania. Trzeba podkreślić niski koszt drewna w stosunku do wydajności. Badania wykazują, że roczny koszt ogrzewania drewnem kominkowym jest trzeci na liście najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Piec lub wkład kominkowy na drewno wraz z nowoczesnym systemem rekuperacji jest zdecydowanie rozwiązaniem wymagającym najmniejszego nakładu środków finansowych.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że kominki z rekuperacją pozwalają na wybiórcze ogrzewanie powierzchni. Ciepło jest tylko tam, gdzie aktualnie przebywamy. W piwnicy, na poddaszu, w sypialniach, z których nie korzystamy może być chłodniej. Takie postępowanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 25% oraz do minimum zmniejszyć zbędną emisję tlenku węgla oraz zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Normy, rozporządzenia i... romantyczność

Kominki Kratki.pl łączą w sobie najwyższą jakość wykonania, znakomite wzornictwo i funkcjonalność oraz ekologiczne rozwiązania zgodne z restrykcyjnymi normami Ekoprojektu. Zapewniają użytkownikom niskie koszty ogrzewania, elastyczność, samowystarczalność oraz niezależność od dostaw prądu. Kominki dają nam coś jeszcze, coś czego nie da się policzyć, zmierzyć, przedstawić
w procentach. To możliwość obcowania z żywym ogniem, stworzenia wyjątkowej atmosfery, poczucia prawdziwego ciepła domowego ogniska i spędzenia niezapomnianego romantycznego wieczoru przed kominkiem.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marka Kratki to renomowany producent wkładów kominkowych, ogrzewaczy gazowych, kominków wolnostojących, biokominków oraz akcesoriów. Filozofia firmy zbudowana wokół idei „dobre, bo polskie” przyniosła marce nie tylko zasłużone miejsce w czołówce firm kominkowych, ale także wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Płomień Roku 2019, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020 czy Laur Klienta w kategorii „Kominki i wkłady kominkowe”. Firma Kratki.pl udowadnia, że światowy design może iść w parze z doskonałą funkcjonalnością.

https://kratki.com/Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl