BIAŁA PERŁA POMORZA - GDYNIA


BIAŁA PERŁA POMORZA - GDYNIA
2020-02-03
Dwudziestolecie międzywojenne to moment, w którym Gdynia z wioski rybackiej przekształciła się w najnowocześniejszy port na Bałtyku i stała się morską stolicą Polski. Przypadająca na lata 20. i 30. rozbudowa uczyniła z Gdyni białą perłę modernizmu.

 

SPEKTUKULARNY GDYŃSKI MODERNIZM

Modernizm  to unikalny  styl w architekturze  europejskiej, który otworzył nową epokę wzornictwa przemysłowego. Był on odpowiedzią na problemy, których nie mogła rozwiązać istniejąca forma i rosnące wymagania społeczeństwa w zakresie przestrzeni życiowej, higieny i estetyki.  Wyróżniała go szlachetna prostota, funkcjonalizm, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.  Topowe były wówczas dla gdyńskich pierzei kubicznych kamienic, eleganckich willi i pensjonatów wielkie przeszklone powierzchnie nadające bryłom budynków lekkości i białe elewacje . Atuty te miały również gmachy użyteczności publicznej czy portowe magazyny. Liczne marynistyczne odniesienia tej formy to  okrętowa architektura: bryły budynków przypominające kadłuby statków, okrągłe okna nawiązujące do okrętowych bulajów czy zewnętrzne schody. 

 

PRĄD MODERNISTYCZNY W EUROPIE

W Europie wyodrębniło się kilka nurtów: niemiecki racjonalizm Bauhausu wykreowany przez Waltera Gropiusa, ekspresyjny nurt Mendelsohna, funkcjonalizm Le Corbusiera we Francji oraz neoplastycyzm amsterdamski, popularny w Belgii i Holandii. 

Prąd modernistyczny, przerwany okresem wojny ponownie rozkwitł w latach 50. Powojenny modernizm miał znacznie większy zasięg.  Jego wielki rozkwit nastąpił od 1956-1957 i trwał aż do końca lat 80. XX wieku.

 

MODERNISTYCZNE BUDYNKI INDUSTRIALNE

Fundusze państwowe stworzyły szansę na nowoczesną infrastrukturę miejską i portową. Rozwijający się port przyciągnął kapitał prywatny i przedsiębiorców, a miasto rosło w niezwykłym tempie.

W duchu awangardy modernizmu,  w okresie krótkiej dekady lat 30 –  powstało Śródmieście Gdyni oraz kluczowe obiekty publiczne.  Filarem wokół, której powstawała przedwojenna zabudowa Gdyni, były ulice 10 lutego i Świętojańska. Podczas II wojny światowej zabudowa Gdyni nie została zniszczona, gdyż okupant zlokalizował w Gdyni bazy Kriegsmarine.

- Kamienna Góra w Gdyni to miejsce, w którym zobaczyć możemy  wiele imponujących form architektonicznych zabudowy willowej lat 20 i 30 II RP.  Obok willi mieszkalnych w odmianie stylu dworkowego będących przykładem historyzmu,  napotkamy  tam również  wiele modernistycznych realizacji, które wyróżnia nowoczesność i minimalizm. Najciekawsze obiekty to: „Opolanka”,  budynek mieszkalno-biurowy „Polskarob” czy klasyk, tak zwanego funkcjonalizmu kubicznego – przepiękna  Willa Hrabiny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVESTDodaje: wybornym przykładem gdyńskiego modernizmu jest również gmach główny  Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który kształci jedną z  najlepszych kadr oficerskich na świecie i należy do ścisłej elity inżynierii morskiej. 

Modernizm Gdyni  to  znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz willowej. Do pereł gdyńskiego modernizmu należą m.in: Biurowiec ZUSu  będący obecnie  miejscem urządu miasta przy ul. 10 lutego 24, Budynek Sądu Rejonowego przy pl. Konstytucji 5, „Bankowiec” Zespół Mieszkaniowy BGK przy ul. 3 Maja 27/31, a także Zespół Miejskich Hal Targowych, Dom Żeglarza Polskiego, Dworzec Morski –  obecnie Muzeum Emigracji czy zacna Kamienica Hundsdorffów. W Gdyni powstał także  wspaniały gmach teatralny, zaprojektowany przez architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela z Politechniki Gdańskiej. 

-  Każdy z tych obiektów ma nie tylko unikalny styl i charakter, ale też nosi w sobie historię „miasta z morza”, zrealizowane marzenie o nowoczesnym porcie i miejscu do życia. Powstająca współcześnie architektura willo-mieszkalna zarówno w kraju, jak  i zagranicą  jest pod dużym wpływem gdyńskiego modernizmu międzywojennego i stanowi żywą inspirację dla pracowni architektonicznych tworzących dzisiejsze projekty. Wpis Białego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa  Kultury UNESCO – od, którego dzieli ją już tylko krok -  to nie tylko  wyróżnienie formy artystycznej tej niezwykłej „perły” architektonicznej, ale i znaczące wydarzenie  w  historii  młodej, fantastycznej  Gdyni  –  podkreśla Agata Karolina Lasota 

Dziś Gdynia to wizytówka biznesowa Trójmiasta. Nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, przyciągające przyjazną przestrzenią do życia, co potwierdza zdobycie przez nią trzeciego miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom. 

 Nadesłał:

www.lbcinvest.pl
http://www.lbcinvest.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl