Aluminium szyte na miarę


Aluminium szyte na miarę
2017-01-27
Odnosi się do jednej z dwóch wielkich narracji dotyczących architektury – estetyką przypomina prehistoryczny monument lub jaskinię. Mowa o Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Jego nietuzinkowa koncepcja i aluminiowe profile o kształtach rombów, trapezów czy równoległoboków, sprawiają, że budynek porusza niczym brzmiąca w nim muzyka. Centrum Jordanki to wielofunkcyjny obiekt utożsamiający się z tłem kulturowym miasta i długo wyczekiwana inwestycja, zwłaszcza przez świat artystyczny Torunia. Obiekt może spełniać najrozmaitsze funkcje. Pozwala na organizację koncertów, wystąpień teatralnych czy operowych, a nawet targów i konferencji. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania techniczne w pełni odpowiadają – nawet najsurowszym – organizatorom imprez. Jednak uznanie wzbudza nie tylko plastyczność nowatorskiej techniki. Elastyczność rozwiązań przewidziano już w samej konstrukcji budynku. Specjalnie przygotowany na potrzeby tej realizacji system aluminiowy ALUPROF, umożliwił gięcie profili ościeżnic, skrzydeł i przewiązek, dzięki czemu możliwe było stworzenie nieprostokątnych konstrukcji łukowych,  dominujących w architekturze bryły.

Przeczytaj również:

Wyzwanie dla aluminium

Bryła Centrum Jordanki zdobyła tytuł najlepszego obiektu architektonicznego powstałego w Polsce w 2015 roku i znalazła się w gronie 25 najznakomitszych polskich realizacji budowlanych ostatniego ćwierćwiecza. Jednak koncepcja autorstwa hiszpańskiego architekta Fernando Menisa okazała się problematyczną w wykonaniu, do tego stopnia, że projektant zmuszony był zmodyfikować swój pierwotny zamysł. Obiekt w 90% ma kształty nieprostokątne. Wykonanie mariażu najrozmaitszych figur geometrycznych od trapezów po romby, stało się możliwe przy użyciu nietypowych kształtów i form aluminiowych konstrukcji. Firma ALUPROF, europejski lider produkcji systemów aluminiowych, opracowała na potrzeby tej realizacji indywidualne rozwiązanie: system ściany słupowo-ryglowej MB-SR5ON – Tworzenie nowego rozwiązania obiektowego, bez możliwości powołania się na produkty katalogowe, to dla naszych inżynierów ekscytujące i motywujące zadanie. Projektowanie w zgodzie z estetyką obiektu i przy zachowaniu jego pełnej funkcjonalności, doprowadziło nas do stworzenia systemu dedykowanego lekkim ścianom osłonowym oraz płaskim typu zawieszanego i wypełniającego – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej w ALUPROF.

System MB-SR5ON charakteryzuje się dużym zakresem profili słupów (od 65 mm do 325 mm) i rygli (od 5 mm do 189,5 mm) oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie akcesoriów i łączników. Dzięki temu przy konstrukcji Centrum Jordanki możliwe było uzyskanie zwiększonych zakresów przenoszonych obciążeń, a wypełnienie modułu stałego fasady mogło osiągnąć nawet ciężar 450 kg. MB-SR5ON to też gwarancja dużej swobody w projektowaniu punktów mocowania fasady. Szeroki zakres szklenia umożliwia używanie szkła wielogabarytowego oraz szyb zespolonych dwukomorowych. Zastosowanie ciągłej przekładki termicznej wykonanej z izolującego materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM, ułatwia uzyskanie pożądanej klasy izolacyjności termicznej i znacznie minimalizuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych. Na uwagę zasługuję tu również wersja o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI, w której zastosowano specjalne dwukomponentowe izolatory oraz wersja MB-SR50N HI+, o najwyższej izolacyjności termicznej potwierdzonej przez Instytut Domów Pasywnych PHI Darmstadt.

System MB-SR50N daje możliwość wbudowania w fasadę różnych rodzajów okien i drzwi, w tym także okien dedykowanych do fasad: okna odchylnego i okna dachowego. Szczególnie efektowne jest stosowanie w nim okien zintegrowanych w fasadzie, bazujących na rozwiązaniu MB-SR50 IW, a także użytych w konstrukcji Centrum Jordanki – okien odchylnych MB-SR50N OW.

W stylu minimalistycznym

Toruńskie Jordanki nie byłby tak wyjątkowe bez aluminium – surowca, który w architekturze, jak żaden inny, kojarzy się dziś z modnym minimalizmem i prostymi formami. Jednak inżynierowie pracujący przy budowie bryły obawiali się, że lśniące powierzchnie i nowoczesny design transparentnych aluminiowych elewacji zdominuje otoczenie.  Aby temu zapobiec zdecydowano o przeznaczeniu połowy działki na park. Zamiast jednej ogromnej bryły, architekt wyszedł z propozycją budowy czterech podłużonych, sprzężonych ze sobą modułów.

Najtrudniejsze zadnie, jakie stanęło przed Centrum Jordanki, to spełnienie rosnących wymogów inwestorów w zakresie izolacyjności termicznej i akustycznej przeszklonych powierzchni. Jednak indywidualne rozwiązanie systemowe, zaprojektowane przez ALUPROF w pełni sprostało tej próbie. 



Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl